Üye OlTwitter İle BağlanFacebook ile Bağlan
Yukarı

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
[Rehber] Skybreak Spire (24 man) Raid
#1
Selam Arkadaşlar;

Haftalık olarak yapacağımız Skybreak Spire adlı 24 kişilik raidi yabancı kaynaklardan okuduğum yazılarla ve izlediğim videolarla size detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Bu 24 kişilik alan oyunun şuana kadar ki ilk gerçek raididir ve oldukça mekanik gerektiren zor bir raiddir.Toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır.


 


1. TOXİC GARDEN (Venomsky Drake)


Boss a saldırdıktan hemen sonra alanda biri küçük biri daha büyük (Saat 1 yönü büyük , 7 yönünde küçük) 2 adet yumurta oluşmaktadır.Eğer tank veya buff taşıyıcı değilseniz bu 2 yumurtaya dokunmamanız gerekmektedir.
 

bkzXlV.jpg
 
Küçük Yumurta :

* Sadece TANK tarafından alınmalıdır.
* Atağınızı %200 arttıracaktır.
* 30 sn boyunca zehir efektinden koruyacak ve heal sağlayacaktır. (bknz:Tank)

Büyük Yumurta :

* Sadece Buff taşıyıcı(lar) tarafından alınmalıdır.
* Buff taşıyıcı yumurtaya vurduktan sonra üzerinde 5sn lik bir alan simgesi oluşacak ve bu alanı 5sn içinde dps yapan raid arkadaşlarının yanına koyacaktır. (bknz:Buff Taşıyıcı)
 
Rollere geçelim ;
 

TANK (Blade Master - Kung Fu Master) :

Tank için bossun normal atak düzeni şu şekildedir.

Kafa Savurma x 2 > Kafa Vurma > 3 x Kuyruk Savurma / Vurma
Kafa Savurma x 2 > Dil saldırısı > 3 x Kuyruk Savurma / Vurma
Kafa Savurma x 2 > Atlama > 3 x Kuyruk Savurma / Vurma


NOT : Kuyruk Savurma veya Vurma işlemini Tank a yapmaz.Dil saldırısını da blocklayamazsınız.
 
* Boss HP %91 ,%80, %61 ,%50 ,%31 e geldiğinde bazı atak başlangıçlarından önce zıplama yapacaktır.Bu ataklardan resistlerle korunun , blocklayamazsınız.

* Tank devamlı bir zehir darbesi yiyecektir.Bu darbeden korunmak için 30 sn de bir küçük yumurtayı kullanmayı unutmayın.(Eğer üzerinizde bulunan zehir debuffı bitmeden tekrar yumurtadan buff almak isterseniz bu sizin için hızlı bir ölüm olur ^^ )

* Partidekilerin gereksiz bir şekilde yumurtalara vurmamaları için boss alanın ortasında tanklanmalıdır.

Boss %80 ve 50 de saat yönüyle 4-8 veya 12 ye atlayacak ve tanka 7x zehir alanı fırlatacaktır.Tank bu alanları partiden uzağa attırarak bossa geri dönecek.Tercihen saat 6 yönünden 9 yönüne doğru attırın.Sonra 6 yönüne doğru geri dönerek yumurtanıza vurun ve bossa geri gelin.

 

TANK  
 


 
BUFF TAŞIYICI(LAR) (Uzakçı karakterler) :

Görevi yukarıda da bahsettiğim gibi büyük yumurtaya vurarak üzerine aldığı buff alanını raid üyelerine getirmektir.İlk saldırınızı zehir buffı artmaya başladığında yapabilirsiniz.Daha sonraki bufflar için üzerinizde ki buffın bitme süresine bakarak yapabilirsiniz.

NOT : Getirdiğiniz buff alanları 15 sn boyunca kırmızı daha sonra 15 sn de mavi olacaktır.Üzerinizde ki buff maviye döndükten sonra bitmesine 5 sn kala yumurtaya vurursanız eğer yumurtaya vurduktan sonra ki 5sn lik kaybı burada kapatabilirsiniz.

* Eğer yumurtaya bu anlattığım sürelerden önce saldırarak alan buffını parti üyelerine götürürseniz bir önceki evreden halen üzerlerinde buff bulunduğundan raid üyeleri için hızlı bir ölüm olacaktır.


BUFF TAŞIYICI 
Buff taşıyıcı bu alan buffını raid üyelerine getirdiğinde raid üyelerinin yapması gerekenler ;

Yukarıda da belirttiğim gibi buff taşıyıcının getirdiği alan buffı yerde 15 sn boyunca kırmızı bir alan daha sonrasında da 15 sn boyunca mavi bir alan oluşturmaktadır.Bu alan oluştuğu zaman sizinde üzerinizde kırmızı veya mavi ışık şeklinde bir buff belirecektir.

Eğer üzerinizde
kırmızı ışık belirirse ;

Yerdeki alan da kırmızı olduğundan alanın içinde kalarak %100 atak gücü ile bossa vuracaksınız.15 sn sonra alan maviye döndüğünde sizinde üzerinizde ki ışık mavi olacak ve bossa vurmaya devam edeceksiniz.

Eğer üzerinizde
mavi ışık belirirse ;

* Yerdeki alan kırmızı olduğundan alanın içinden çıkmalı ve dışından bossa atak yapmalısınız.Eğer mavi buff ile kırmızı alandan bossa vurursanız %50 atak kaybı yaşayacaksınız.15 sn sonra yerdeki alan maviye döndüğünde sizinde mavi buffınız bitecek ve herhangi bir buffa sahip olmadığınızdan dolayı bir sonraki buff taşıyıcının getireceği alana kadar zehir darbesi yiyeceksiniz.

 


 
 

Yancıları CC'leme Evresi (%90 - %60 - %30) :  Boss yüzdeleri geldiğinde alanın belirli bölgelerinde (aşağıda resimlere bakabilirsiniz) yancılar çıkaracaktır.%90 da 4 adet %60 ta 5 adet %30 da 6 adet yancı çıkacaktır.Bunları aynı anda atacağınız 4x Stun,Daze,Knockdown ile CC lemeniz gerekmektedir.Aksi durumda raid wipe yiyecektir.Eğer CC'leme olayı başarılı olursa boss 10 sn lik bir zayıflama yaşayacaktır.
 
ZMbB9o.jpg

* Yancılar çıkmadan önce %91 - %61 ve %31 de buff taşıyıcının buff yenilemesi için bekleyebilirsiniz.Eğer buffınızın bitme süresi yancıların çıkma süresine denk gelirse tüm raid zehirden dolayı büyük bir sıkıntıya girecektir.

Çiçek Evresi (%78 - %48 - %20) : Boss yüzdesi geldiğinde 8 adet yeşil çiçek ortaya çıkaracaktır.Bu çiçekleri eğer boss emerse Hp si artacaktır.Bunun olmaması için üzerinde kırmızı buff olan parti üyeleri çiçeklerin üzerinden geçerek onları kırmızıya dönüştüreceklerdir.Kırmızıya dönüşen çiçeği boss emdiğinde darbe yiyecektir.Bu sırada kırmızı buffını çiçeğe veren parti üyeleride bir sonra ki alan buffı gelene kadar zehir darbesine maruz kalacaklardır.Kendinizi antidote vb. buff potlarıyla koruyun.

Mavi buffı olanların bir etkisi yoktur.Çiçeğin üstünden geçerse ayakları bağlı şekilde kalırlar. (Sogun Lament - Asura)

%78 ve 48 evresi aynıdır.

Boss %20 olduğunda bu çiçekleri ölene kadar sürekli bir şekilde çıkaracaktır.Üzerinde ki kırmızı buffları çiçeklere veren parti üyelerinin diğer oluşan çiçeklere verecek buffı kalmayacağı için buff taşıyıcı rollerini burada 3-4 kişiye çıkarmanız gerekmektedir.Yani ilk alandan kırmızı buffı alıp çiçeklere veren grubun üzerinde ki buff gideceğinden dolayı diğer buff taşıyıcının getirdiği yeni alandan yine buff alarak işleme devam edecekler.Bu buff bölgelerini nereye bırakacaklarını da buff taşıyıcılar bossa başlamadan önce raid üyeleriyle konuşmaları gerekmektedir.Bu sayede yeni buffı alacaklar o bölgede hızlıca toplanabilirler.

 

 
 
2. HALL OF CHAOS (White Star)

Bu boss diğer aşamalarda ki bosslara oranla çok düşük HP ye sahiptir ancak savaş başlar başlamaz kendisini saklayarak bir gölgesini (White Star’s Shadow) ortaya çıkaracak ve kendinden 3 adet (Mor , Yeşil ve Sarı) klon yaratacaktır.Ana bossun HP sini indirmek için önce bu klonların HP sini 1 e çekmek gerekmektedir.

Ruh Dağılımı :

Bu savaşta 2 adet boyut vardır.Birincisi savaş başlarken ki gördüğünüz asıl boyut ikincisi de bossun saklanarak gölgesinin ortaya çıkmasıyla oluşan ruh boyutudur.
Belirli oyuncular bu klonlar tarafından işaretlenecek (altta açıkladım) ve ruh boyutuna geçeceklerdir.White Star’s Shadow sadece ruh boyutunda olan oyuncular tarafından hasar alırken asıl boyutta kalan oyuncular bu 3 klona saldıracaklardır.


* Ruh boyutuna geçen 6 kişiye 2 dk lık Soul Seperation isimli bir buff verilmektedir.Bu buffın süresi bitmeden önce ruh boyutundan çıkmalısınız aksi halde buff bittiğinde öleceksiniz.


Ruh boyutuna geçen 6 parti üyesi dışarıda ki klonlara hasar veremez ama yapılan savaşı izleyebilirler.


Mark Mekaniği :

Her biri 8 kişiden oluşan 3 grup kurulmalı ve aşağıda ki harita da belirtildiği gibi yerlerini almalıdırlar.
 

adOQg7.png

Savaş başladığı zaman mark olarak seçilmiş olanlar haritada da gördüğünüz gibi renklerin içinde yerlerini alacaklar.Klonlar bu markların olduğu kendilerine ait renklere atlama yaparak markları savuracak ve işaretlemiş olacaklar.Mark alan oyuncular bu sayede diğer boyuta geçerek oyuncuların gözünden kaybolacaklar ve White Star’s Shadow boss ile savaşacaklar.
 

MARKBu mark mekaniğinin bir alternatifi daha vardır ; 

Aynı parti grubuna ait 6 kişilik mark için ayarlanmış grup ortada bekleyecek ve içlerinden biri bossa ilk saldırıyı yapacak.Daha sonra klonlar yerlerine atladığında sadece tanklar klonlara saldırı yapacaklar.Diğerleri saldırı yapmayacak.Ortada bulunan 6 kişi 3er grup halinde marklanıp diğer boyuta geçeceklerdir.Bu 6 kişi diğer boyuta geçtiği zaman diğerleri klonlara saldırmaya başlayabilirler.

ALTERNATİF MARKKlonların Yer Değiştirmesi :

Her klon yanında bulunan gruplara kendi renk debuffını vermektedir.Bu debufflar size her birikmesi için %2 Hp Yenileme ve %1 Pierce gücünüzü engeller.Bu debufflar 30 kez birikim olursa anında ölürsünüz.

Üzerinizde ki debufflar 10/20 kez birikim olduğunda klonlar kendilerine HP yenileme yapmaya başlar.Bu sırada CC kutucukları aktif olacak ve 4x Knockdown atarak hem kendilerini Hp yenilemesini engelleyecek hemde yer değiştirmelerini sağlayacaksınız.CC yapıldıktan sonra herhangi bir grab vb. hareket yapmayınız.

Yer değiştiren klonlar kendi tanklarını da yanlarında çekeceklerdir.Tankları korumak için klonları yine 4x Daze ve 4x Stun ile CC lemeniz gerekmektedir.(
Knockdown kesinlikle  vurmuyorsunuz).Ayrıca CC lemeden önce tankın çekilmesini beklemeyi unutmayın. (Sogun Lament - Şişko Bosslar)

İLERİSİ İÇİN BİR NOT : Olurda Defensive Elemental Ring e (EU da ki ismini henüz bilmiyorum) sahip olursanız bu tanklara bazı durumlarda resist sağladığından bu bossta onu kullanmamanız önerilmiş.Yani kısaca boss sizi çekmek istediğinde ona karşı gelecek skill vb. şeyleriniz olmamalı , kullanmamalısınız.
 

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Sonra ki mark mekaniği  :

Klonları knockdown yapıp yer değiştirme yaptıktan sonra atak yapan raid üyeleri yuvarlak alanların dışına çıkacak sadece seçilen birer kişi diğer atlama yapacak klonun renkli dairesinde durup yeni markı alacak ve ruh boyutuna geçecektir.Boyuta geçiş gerçekleşmeden tank dışında diğer parti üyeleri klona saldırmayacaklar.
 

zaPk76.png

Ruh boyutunda White Star’s Shadow ile savaşan 6 kişinin 3ü bossun bulunduğu yuvarlak alana yakın diğer 3 ü uzak durarak saldırı yapacaktır.Bunun sebebi de bossun bu yakında ki 3 kişiye healing markı vermesidir.(Kafanızda yuvarlak şeffaf bir mark olacak) Bu marka sahip olanlar boss kendine HP yenileme yaptığında CC kutucukları açılacak Knockdown ile bossu CC leyeceklerdir.

Bossu knockdown yapan healing markerlılar SS vb. skilleri ile hızlı bir şekilde eski partilerinin olduğu alana katılarak White Star’s Shadow un kendilerine doğru atlama yapmasını sağlayacaklar.Bossun atlama yaptığı bu 3 kişi asıl boyuta geri döneceklerdir.

 
YDW32Z.png
 
 
Kafalarında healing mark olan kişiler eski partilerine katıldıklarında alanda bulunan parti üyelerine heal verirler.

 (Yukarıda ilk paragrafta anlattığım (bknz: Sonra ki mark mekaniği) 1 er kişinin yeni markı alması gerektiğinin sebebi bu 3 healing markerlının asıl boyuta geri dönmesinden dolayıdır.Yani markerlar yer değiştiriyorlar.Markerlar yer değiştirdiği zaman diğer ortada bulunan heal markı almayanlar bossa yakın durup bu kez heal markı alacaklar.Yeni gelenlerde onlar gibi dışardan saldırı yapacaklar.Bu döngü bu şekilde devam edecek.)


Yüksek Hasarlı Parti : Eğer ruh boyutuna geçen 6 raid üyesinin hasarı yüksek olup bossu 2dk lık Soul Seperate buffı bitmeden öldürebilirseler bu 6 kişi asıl boyuta geri dönecek ve bir daha ruh alanına geçiş olmayacaktır.Klonların da HP sini %1 e getirdikten sonra asıl boss ortaya çıkacak ve onuda öldürdükten sonra işlem sona erecek.

* Ruh boyutuna geçen yüksek hasarlı parti (yukarıda anlattığım gibi) bossa knockdown yaparak sıçrama yaptırmayacak.Stun/Daze skilleri ile CC leyerek alanda kalmasını sağlayacak ve 2 dk lık Soul Seperate buffları bitmeden bossu öldürecekler.

Eğer yüksek hasarlı 6 kişilik bir gruba sahipseniz bossun tek mekaniği yukarıda ki son 2 paragraftır ^^

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Tüm herşey yolunda gidip son ve asıl bossu ortaya çıkardığınızda 1 dk içinde kesmeniz gerekmektedir.3. SHIFTING CORRIDORS (Spear C. General Moyun – Shield C. General Shuna)
 
Bossların enrage süreleri 14 dk dır.Belirli bir saldırı düzenleri vardır ancak aşağıda ki harita da işaretlenmiş bölgelerden çıkarırsanız anında öldürüleceksiniz.
 
 
BvpQJM.png
 
 
Spear Captain General Moyun Skilleri  :
 
Bu boss için uzakçı bir tank gereklidir.Bosstan 12m uzakta duracak şekilde durmalıdır.
 
Scorched Earth : Uzakçı tank bossa 12m den yakın durursa bu saldırıyı yapıyor.Yere büyük bir yanma efekti bırakıyor ve yüksek hasar veriyor.
 
Lazer saldırısı : Önüne doğru düz bir lazer saldırısı yapar.Sadece tanka yapar.
 
Üçlü Ateş Saldırısı : Tank olan uzakçıya range saldırısı yapar.Range bariyerleri ile kaçınabilirsiniz.
 
Tüm geri kalan parti üyelerinin dikkat etmesi gereken bir alan saldırısı vardır.Bu saldırıyı blocklayabiliyorsunuz.
 
 
Shield Captain General Shuna Skilleri :
 
Bu boss için yakıncı bir tank gereklidir.Tank boss ile duvar arasında diğerleri de bossun arkasında durmalıdır.

Skill kullanımı sırasıyla şöyledir ;

Ice Burst : Önüne doğru bir buz alanı atacaktır.

Shield Sweep : Önüne doğru kalkanı ile bir alan vuruşu yapacaktır.

Triple Sweep : Önüne doğru 3x kalkan ile saldırı yapacak ve sonrasında zıplayarak alan vuruşu yapacaktır.Tüm parti darbe yiyecektir.

Shield Bash :  Kalkanı yere vurarak bir alan vuruşu yapar.
 
NOT : Eğer yakıncı tank Shield General e uzak kalırsa boss kendini korumaya alacak ve HP yenileyecektir.
 
 
Kırmızı ve Mavi Lazerler :

Dakika da bir bosslar lazer taraması yapacaklar.Eğer taramaya yakalanırsanız bossa karşı tüm agrolarınız kaybolur ve her sn ye %50 focus kaybedersiniz.Tank karakter agro kaybetmemek adına bu taramalara özellikle dikkat edecekler.

Bu tarama ile birlikte tıpkı Naryu Foundry de ki ilk bossun ateş duvarı evresi gibi 2 adet lazer bosslara doğru gelecektir..Spear General kırmızı lazere , Shield General de mavi lazere çarpmamalıdır.Bunun içinde yine altlarından lazerler geçtiğinde 6x Stun veya Daze ile hava kombosu yapılarak çarpmaları engellenecektir.
 
 
Spear General Moyun Lazer Evresi :
 
Kırmızı lazerin bossa çarpması boss üzerinde bir buff bırakacaktır.Bu buff 3 kez oluştuğunda boss enrage olacak raid wipe yiyecektir.Bu lazer bossa çarpmamalıdır.
 
Mavi lazer bossa her çarpmasında boss %5 HP kaybedecektir.Bu lazeri bossa çarptıracaksınız.
 
Shield General Shuna Lazer Evresi :
 
Kırmızı lazer bossa çarptığında 1 dk lık sürekli HP düşmesi yaşayacaktır.Bu lazeri bossa çarptıracaksınız.
 
Mavi lazer bossa çarptığında boss yüksek defans alacaktır.Bu lazer bossa çarpmamalıdır.
 
 
LAZER


 
 
Buz Ve Ateş Patlama Buffları :

Savaşın başlamasından sonra her iki bossunda kendisine ait debufflarını oyuncular alacaktır.Bu bufflar üzerinizde 2 dk kalacak ve bitiminde öleceksiniz.Bitmemesi için 2 boss arasında geçiş yaparak birbirlerinin bufflarını silmelerini ve yeni buffları vermelerini sağlayacaksınız.
 
R09E8R.png
 
 
Her iki boss arasında geçiş yapmak için izlemeniz gereken bir yol var.Normal bir şekilde bir alandan diğerine geçiş yapamıyorsunuz.Yukarıda ki harita da göreceğiniz şekilde bossların bulunduğu Kırmızı ve Mavi çizilmiş alan ile ortada ki Yeşil alan dışındaki bölgelere adım attığınızda anında öleceksiniz.Haritada ki gri alanlar geçiş yaparken kullanacağınız yollar olup her iki gri alan arasında geçiş yaparken ölmemeniz için size 12 sn lik bir buff verilmektedir.Haritanın ortasında yeşil ile işaretlenmiş alana 4 adet raid üyesi konulmalıdır.Bu raid üyeleri geçiş yapma zamanınız geldiğinde yeşil alanın ortasında ki düğmeye basarak bu geçişleri aktif edecek daha sonrasında her biri yeşil alanın 4 köşesinde bulunan düğmeler ile sizin geçişiniz için gri ile işaretlenmiş alanları aktif edeceklerdir.(Her gri alan yalnızca 1 kişiye buff vermektedir.Geçişleri tüm parti sırayla yapmalıdır.)

Ayrıca bu geçişleri de oyuncular kafalarına göre yapamıyorlar.Raid geldiğinde bununla ilgili daha net fikirlerimiz olacaktır ama kısaca belirtmem gerekirse öncelik tanınacak oyuncular mevcut olacaktır.Bunların başında da tabii ki tanklar gelecektir.Sebebi de çok basit.Agroyu tutan tankların yerine yenisinin gelmesidir.Yani örnekle açıklamam gerekirse Spear Generali tanklayan uzakçı karakterin yerine Shield General de dps yapmakta olan 2.tank olarak seçtiğiniz oyuncu ilk olarak geçiş yapmalıdır.Aynı şekilde Shield Generali tanklayan yakıncı tankın yerine Spear General de dps yapan 2.tank olarak seçtiğiniz oyuncu ilk olarak geçiş yapmalıdır.Ve son olarakta bossları tanklayan kişiler geçişleri yapacağı sırada lazer yardımıyla agrolarını bosstan düşürmelidirler.Altada bununla ilgili diğer forumlardan bir görsel koyuyorum.Benim anladığım kadarıyla böyledir.Eğer daha iyi bir bilginiz varsa konu altına yazarsanız düzenleme yaparız.

 
İlk giren son çıkacak mantığı : Olayı biraz daha açarsak eğer altta görülen resimde sol taraf Shield Generalde dps yapmakta olan raid üyeleri sağ taraftakilerde Spear General de dps yapmakta olan raid üyeleridir.Shieldı tanklayan yakıncı tanklar "mavi kutu" Spearı tanklayan uzakçı tanklar "kırmızı kutu" olarak gösterilmiştir.

Sol tarafta Shield Generali tanklamakta olan mavi kutu içerisinde ki tank farkındaysanız bossu "en son" terkediyor.Sağ tarafta Spear General de dps yapmakta olan mavi kutuda ki tank ise "ilk geçişi" yapıyor.Yani ilk geçişi yapan tank geçişi tamamlayıp Shield General bossuna ulaştığı zaman en son bosstan ayrılacak olan tanktan tanklığı devralmış oluyor.Aynı durum kırmızı kutuda ki tanklar için de geçerlidir.
 
WgJDEY.png
 
 
GEÇİŞLE İLGİLİ


 
TANKIN GEÇİŞİ


 
Video da dk. 1:10 a bakarsanız eğer 2. tankın boss a ilk geldiğini göreceksiniz.Ve videoda ki ana tankımız da 1:38 de bosstan en son ayrılıyor.Daha sonra tanklamadığı boss a dps yapmak için gittiğinde geçişlerin başlangıcını ilk olarak yapıyor(dk. 2:45).Ve dk. 3:35 te diğer tanktan agroyu alarak tankın geçiş yapmasını sağlıyor.Bu döngü bu şekilde devam edecek.
 
Ortada duranlar için : Geçişi aktif etmek için ortada ki 4 raid üyesinin bulunduğu kısımda ki düğme bir süre sonra ortaya çıkacak ve kontrol ettiğiniz gri bölgelerin bağlantısını sağlayan çarklar yerinden oynayacaktır.Ortada ki düğme ortaya çıktığında bu çarkları eski haline getirmeniz ve alana girdiğinizde ölmemeniz için size 30 sn lik bir koruma buffı verecektir.Amacınız bozulan çarkları bağlantıyı sağlayacak şekilde yönlerini yollara baktırarak düzenlemektir.Yukarıda ki (geçişle ilgili) videoyu izlediğinizde daha net anlayacaksınız.
 
Boss HP Kontrol :

Bu geçişleri yaptığınızda tam tur bir geçişte (Speardan çıkan partinin tekrar Speara geri gelmesi tam tur oluyor) boss HP si %67 , 2. Turu tamamladığınızda boss HP si %34 olmalıdır.Bu 2 tur toplamda 4 geçiş yapmaktadır.5. geçişi yaptığınızda boss HP si 70M olmalıdır.(Bu evrenin sebebini bilmiyorum ama HP olayı EU da farklılık gösterebilir.) Bossların HP ler 4m olduklarında artık CC yemez hale geleceklerdir.Shild Generali ilk öldürürseniz Spear Generalin ortalama kalan 1m HP si direk gidecektir.

NOT :Bu kadar yazdık birde bunu birilerine anlatması ve uygulaması var.Allah kolaylık versin ne diyelim ^^4. WHEEL OF SIN (Raven King)
 
 
Normal Saldırı Evreleri :
 
Üçlü Pençe Vuruşu : Sol Pençe Vuruşu > Sağ Pençe Vuruşu > Çift Pençe Vuruşu şeklindedir.180 derecelik bir saldırıdır.Size dönük olmasa bile isabet edebilir.
 
Cezalandırma : Üçlü vuruş veya Alev Püskürtmeden sonra yapar.Bu bir alan vuruşudur.Alanı gözlemleyerek alanın dışına çıkmalı ve darbeyi yememelisiniz.Darbeyi yerseniz sürekli HP nizi düşüren bir debuff alacaksınız.
 
Karga Markı : Boss tank dışında ki en yakın 3 kişiye bir karga markı verecektir.Daha sonrasında marklanan kişilerin bulunduğu alanda siyah çiçekler oluşturacaktır.Bu markı alanlar bu çiçekleri partiden uzak bir yere oluşturtmalıdır.
 
Atlama : Karga işaretinden sonra boss en uzaktaki kişiye atlama yapacaktır.Bu markı alanlar partiden uzak bir yerde durmalıdır.
 
Alev Püskürtme : Atlama evresinden sonra boss tanka yönelik bir alev püskürtmesi yapacaktır.

Dörtli Pençe Vuruşu : Boss 4lü bir vuruş yapacak son vuruşunda knockback yapacaktır.Bu vuruşu alev püskürtme veya cezalandırmadan sonra yapacaktır.
 
 
Özel Saldırı Evresi (%86 - %56 - %26) :

Boss yüzdeler geldiğinde ortaya atlama yapacak ve saat 4 - 8 ve 12 yönünde 3 adet şişman yancı ortaya çıkaracaktır.Bu yancıların agrosunu yakıncı karakterler almalı uzakçılar alırsa alan saldırısı yapmaktadırlar ve hızlıca kesmeniz gerekmektedir.Yancılar ellerinde ki asayı yukarı kaldırdıklarında yakıncı karakterler alan patlamasından kendilerini korusunlar.Siz yancılarla uğraşırken aynı zamanda da boss belirli oyunculara uzak saldırılar yapacaktır.Bundan da korunmanız gerekecektir.
 
Bu 3 yancıyıda öldürdükten sonra boss ortaya atlayacak ve en uzakta ki 6 kişiyi tıpkı 2.bossta ki gibi ruh boyutuna gönderecektir.Ruh boyutunda karşınıza 3 adet hayalet çıkacaktır.Bunları hızlıca öldürmeniz ve CC gerektiğinde CC lemeniz gerekmektedir.Bu hayaletler bossa buff vermektedir ve bu buff birikimi 100 e ulaşırsa raid wipe yiyecektir.Hayaletlerin ölmesinden veya bossun üzerinde ki buffların silinmesinden sonra asıl boyuta geri döneceksiniz.

Bundan sonra alanı 6 parça düşünürseniz eğer bu 6 parçanın 5i karanlığa bürünecek sadece 1 alan aydınlık kalacaktır.Raidin tamamı bu aydınlık bölgede kalarak bossa hasar verecektir.Tank ise aşağıda ki görselde görüldüğü üzere karanlıkla birlikte hareket edecektir.Eğer hareket etmez veya yanlış yöne hareket ederse aydınlık olan güvenli bölge yer değiştirerek raidi sıkıntıya sokacaktır.Aydınlıkta bossa hasar veren raid üyeleri de bossun belirli ataklarından yine kendilerini korumalıdırlar.
 
TANKIN HAREKET YÖNÜ
ZMboZa.gif
 
Bu evrede bossun yine belirgin saldırıları olacaktır.Bunlar ;
 
Üçlü Pençe Vuruşu : Sol Pençe Vuruşu > Sağ Pençe Vuruşu > Çift Pençe Vuruşu şeklindedir.180 derecelik bir saldırıdır.Size dönük olmasa bile isabet edebilir.Yinede önleminizi alınız.
 
Dörtlü Pençe Vuruşu : Yere bıraktığı pençe izlerinden bu vuruşu yaptığını anlayacaksınız.Bu vuruşun sonuncusu sizi geri fırlatacaktır.Bu geri fırlatmadan dolayı aydınlık alandan çıkma ihtimaliniz olmaması için kendinizi mutlaka koruyun.
 
Alev Püskürtme : Eğer bossun yönü size bakmıyorsa sıkıntı değil ama yine de kontrol ederek önleminizi alırsınız.
 
Tornado : Bu aşama için yeni bir saldırıdır.Boss havada spin atarak tüm saldırıyı savuşturacaktır.Sizi 3sn lik stuna da sokacaktır.Bu esnada bossa saldırmayı bırakmalısınız.Bossun üzerinde zamanla hasar veren skillerinizde atmamaya özen gösterin.
 
Mark : Boss yine marklama yapacak sonrasında alanda çiçek oluşturacaktır.Bu çiçekleri raidden uzakta oluşturmaya çalışın.
 
Suction Burst : Bu aşama için yeni bir saldırıdır.Boss tüm raidi kendine çekerek fırlatacaktır.Bu esnada bossun kutucukları aktif olacak 8x CC vuracaksınız.Pratik olmadığından tam bilemiyorum ama Ebondrake Citadel Zakhan boss gibiyse TAB Escape Daze skilleriniz burada işe yarayabilir.
 
Boss %26 ya geldiğinde bu skilli 2 kez yapacaktır.

%86 ve %56 da ki bu özel saldırılar 2. Suction Bursttan sonra bitecektir.


Boss %26 da ki özel saldırısını ölene kadar devam ettirecektir.Bu saldırı sırasında belirli bir zaman tankın hareketini kısıtlayacaktır.Yani tank dönüş işlemini yapamayacaktır.Bu nedenle aydınlık olan bölge yer değiştireceğinden sizinde o bölgeye geçmeniz gerekmektedir.Tank çözüldüğünde yine aynı şekilde işleme  devam edecektir.

Boss %26 da ki özel saldırısında 3 hayaleti öldürmek için işaretlediği ilk grubu 90 sn sonra ruh boyutuna çekecektir.Bunun yerine sonra ki 6 uzakta duran karakter ruh boyutuna taşınacak ve hayaletleri hızlıca öldüreceklerdir.
 
Kaynak : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------


Raid hakkıında genel notlar :

* Başlangıçta da belirttiğim üzere raid haftalıktır ve reset zamanları her Çarşamba server saati ile 06:00 AM dir.

* Katıldığınız raid eğer daha önceden ilk boss olan Venomsky Drake bossunu kesmişse bu boss size de kapanacaktır.Yani bundan sonra hangi raide girerseniz girin ilk bossu kesmiş gibi sayılacaksınız ve 2. bosstan raide katılmanız gerekecek.


Evet arkadaşlar raidin tamamı bu kadardır.Rehber raidin de uzun olması dolayısıyla biraz uzun oldu ama pratik olarak kendimden çok fazla bilgi ekleyemediğimden dolayı yabancı kaynaklardan aldığım her türlü bilgiyi detaylı bir şekilde yazmak zorunda kaldım.Gördüğünüz yanlışlar , bildiğiniz bilgiler kısacası extra eklemek istediğiniz birşeyler olursa konu altında mutlaka belirtiniz.
 


 
(Son Düzenleme: 24-06-2017, Saat: 21:44, Düzenleyen: Nomu.)
A52E9B.jpg
#2
Bu kadar meşakkatli bir raid i 24 kişiyle mekanikleri doğru bir şekilde tamamlamak zor olacak.
#3
Eline emeğine sağlık, çok faydalı bir rehber olmuş.
Gerçi bizler sadece rehberini okurken bile kafamız bulanıyor ise birde bu raide girdiğimizde halimizi düşünün. İşler rayına oturana kadar çok kayış atacak gibi..
#4
(08-02-2017, Saat: 11:00)Nötron Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Bu kadar meşakkatli bir raid i 24 kişiyle mekanikleri doğru bir şekilde tamamlamak zor olacak.
 
(08-02-2017, Saat: 14:10)Kundakchi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Eline emeğine sağlık, çok faydalı bir rehber olmuş.
Gerçi bizler sadece rehberini okurken bile kafamız bulanıyor ise birde bu raide girdiğimizde halimizi düşünün. İşler rayına oturana kadar çok kayış atacak gibi..

Evet malesef yapmakta çok güçlük çekilecektir.Veya saatler harcamak zorunda kalacağız bu kesin.Herşeyi geçtim 24 kişi bulmak bile neredeyse zor.Tabii ki oyunda birçok kişi var ama anlaşabileceğin,sıkıntı çıktığında anlatabileceğin ve bunu anlayabilecek yada ne bileyim oyunculuğuna güvendiğin 24 kişi bulmak çok zor olacak.

Teşekkürler , yardımı olur umarım.
A52E9B.jpg
#5
1 Haftadır Nodah ı izliyorum ögrendik biraz birde bu açıklayıcı rehberi ellerine saglık

Alliance chat şart yoksa bu raidde ölenler yüzünden sil baştan olmaz..

800ap üstü 24 kişi bulmakda işkence olacak
1100Ap adamlar bile ustalaştıkları halde 1.30 saatte anca bitiriyorlar biz 3 saat ugraşırız en az Big Grin
(Son Düzenleme: 08-02-2017, Saat: 17:48, Düzenleyen: Teru.)
#6
Eline sağlık ayrınlıtı güzel bir rehber olmuş. Ayrıca ekleyelim bu raid haftalık çarşamba günleri saat 17:00 a kadar yapılabilecek (bu saatlerde bakım var acaba bakım saatleri de mi değişiyor anlamadım tam bakım saatinde yenilecek demek istemişler sanırım).

Birde uyarı çekmişler : İsminiz bir örnek id(kimlik) ile ilişkilendirilip kayıt altına alınacak. Bu raidin başarısız olmasında etken olan oyuncuların reportlanmasında durumunda bir yaptırım olacağı anlamına mı geliyor acaba tam anlamadım ne iş Big Grin O yüzden mekanikleri bilmeniz ve reportlanmamanız önemli.. Biri sizin yerinize uğraşmış hazırlamış rehber daha ne olsun size uygulamak kaldı sadece.

İlgili yama yazısı:
 Raids
 • Dawn of Khanda Vihar, a weekly 24-member raid instance, is now available and can be accessed from southern Khanda Vihar.
  • Warning: Entering Dawn of Khanda Vihar while part of an Alliance that has defeated Meganura will cause you to be saved to that instance ID.
 • Skybreak Spire, a weekly 24-member raid dungeon, is now available and can be accessed from northern Khanda Vihar.
  • Warning: Entering Skybreak Spire while part of an Alliance that has defeated the first boss Venomsky Drake will cause you to be saved to that instance ID.
 • Weekly raid lockouts expire at 6 AM server time every Wednesday.
Baskınlar
 • Haftalık 24 üyeli bir baskın olayı olan Khanda Vihar'ın Şafağı artık kullanılabilir ve güney Khanda Vihar'dan erişilebilir.
  • Uyarı: Meganura'yı yenen bir ittifakın parçası olan Khanda Vihar'ın Şafağına girmek, bu örnek kimliğine kaydedilmenize neden olacaktır.
 
 • Haftalık 24 üyeli bir baskın zindan olan Skybreak Spire, şu anda Kuzey Khanda Vihar'dan temin edilebilir.
  • Uyarı: İlk patron Venomsky Drake'i mağlup eden İttifak'ın bir parçası olan Skybreak Spire'e girmek, bu örnek kimliğine kaydedilmenize neden olacaktır.
 • Haftalık acil durum kilitleri her Çarşamba günü sunucu saati olan 6 AM'de sona eriyor.(17:00 TSI)
#7
bunu yaparken Türklerde sıkıntı çeker dil bilmek önemli biri kordine etmeli  konuşmadan  olmaz zaten çok zorlanır eu serverı bir süre gibime geliyor
#8
(08-02-2017, Saat: 18:41)KRAL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Eline sağlık ayrınlıtı güzel bir rehber olmuş. Ayrıca ekleyelim bu raid haftalık çarşamba günleri saat 17:00 a kadar yapılabilecek (bu saatlerde bakım var acaba bakım saatleri de mi değişiyor anlamadım tam bakım saatinde yenilecek demek istemişler sanırım).

Birde uyarı çekmişler : İsminiz bir örnek id(kimlik) ile ilişkilendirilip kayıt altına alınacak. Bu raidin başarısız olmasında etken olan oyuncuların reportlanmasında durumunda bir yaptırım olacağı anlamına mı geliyor acaba tam anlamadım ne iş Big Grin O yüzden mekanikleri bilmeniz ve reportlanmamanız önemli.. Biri sizin yerinize uğraşmış hazırlamış rehber daha ne olsun size uygulamak kaldı sadece.

İlgili yama yazısı:
 Raids
 • Dawn of Khanda Vihar, a weekly 24-member raid instance, is now available and can be accessed from southern Khanda Vihar.
  • Warning: Entering Dawn of Khanda Vihar while part of an Alliance that has defeated Meganura will cause you to be saved to that instance ID.
 • Skybreak Spire, a weekly 24-member raid dungeon, is now available and can be accessed from northern Khanda Vihar.
  • Warning: Entering Skybreak Spire while part of an Alliance that has defeated the first boss Venomsky Drake will cause you to be saved to that instance ID.
 • Weekly raid lockouts expire at 6 AM server time every Wednesday.
Baskınlar
 • Haftalık 24 üyeli bir baskın olayı olan Khanda Vihar'ın Şafağı artık kullanılabilir ve güney Khanda Vihar'dan erişilebilir.
  • Uyarı: Meganura'yı yenen bir ittifakın parçası olan Khanda Vihar'ın Şafağına girmek, bu örnek kimliğine kaydedilmenize neden olacaktır.
 
 • Haftalık 24 üyeli bir baskın zindan olan Skybreak Spire, şu anda Kuzey Khanda Vihar'dan temin edilebilir.
  • Uyarı: İlk patron Venomsky Drake'i mağlup eden İttifak'ın bir parçası olan Skybreak Spire'e girmek, bu örnek kimliğine kaydedilmenize neden olacaktır.
 • Haftalık acil durum kilitleri her Çarşamba günü sunucu saati olan 6 AM'de sona eriyor.(17:00 TSI)

Teşekkürler.Uyarıları konuya ekleme yaparım.Bu uyarıda söylemek istediği şu sanırım.Eğer bir raid grubuna dahil olduğunuzda o grup eğer ilk bossu kesmiş 2. bossa gelmişse ilk boss size tamamen kapanacaktır.Başka raidlerle bile yapsanız 2. bosstan başlayacaksınız.Birçok mmo da raid sistemi bu şekildedir zaten.Burda da anlatılmak istenen bu diye düşünüyorum.

Resete gelince reset server zamanıyla 6 Am diye belirtilmiş.PST zaman dilimi olmadığı için 17:00 değildir.Onu da tam anlamıyla öğrendiğimde konuya eklerim.
A52E9B.jpg
#9
eline sağlık güzel çalışma olmuş, stage 1-2-3'den rasgele takı atıyor 4 den takı atmıyor , ilk haftalar 1-2 yapılır sadece 3-4'ü şimdilik düşünmeyin bile (karma raid için) +750 yeterli olucaktır.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
#10
(08-02-2017, Saat: 19:28)kadirada Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.eline sağlık güzel çalışma olmuş, stage 1-2-3'den rasgele takı atıyor 4 den takı atmıyor , ilk haftalar 1-2 yapılır sadece 3-4'ü şimdilik düşünmeyin bile (karma raid için) +750 yeterli olucaktır.

Teşekkürler.Bende kişisel görüşümü belirteyim.Herkesin beklediği gibi 800+ ya çok ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum 750+ classına hakim seninde dediğin gibi yetecektir ancak Ap olarak değilde korumaya yönelik itemlerinin ve hongmoon levelinin çok gerekli olduğunu düşünüyorum.Mesela Legend Belti , Legend Peti ve en düşük Hongmoon Leveli 12+ olan adam gerekli.Videolara dikkat ederseniz birçok bossta zehir vb. dot dediğimiz devamlı hp düşüren ataklar mevcut.Bu ataklara bu itemlere ve levela sahip olmayanların çok dayanabileceğini sanmıyorum.
A52E9B.jpg


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rehber Dawn Of Khanda Vihar (24 man) Raid
Yazan: Nomu
Yorumlar: 4
Okunma: 2,094
Son yorum: Nomu
24-06-2017, Saat: 02:40

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Blade & Soul Türkiye

Blade and Soul Aksiyon ve Dövüş Sanatlarının Mitoloji ile Birleştiği bir MMORPG Oyunudur.

Class Rehberleri,Build Yapılandırmaları,Craft ve Quest Rehberleri,Client Download..