Üye OlTwitter İle BağlanFacebook ile Bağlan
Yukarı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.62/5 - 13 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[West] Üretim ve Toplama Rehberi
Üretim ve Toplama

Üretici ve toplayıcı mesleklerini tanıyalım

Evrenin işlemesi için, savaşçılardan dahası gerekli genç adam. Toprak Diyar işlerinde, "yaptın mı, en iyisi" diyen bir sürü tüccar ve yetenekli zanaatkar ile dolu. Bunların birçoğu bir araya gelip öyle loncalar kurdu ki diyara kanser gibi yayılıp en ücra köşelere bile ulaştı. Bu sayede mal ve hizmetlerini tüm dünyaya sundular ama tabi ki doğru fiyatı verene.

Sözleşmeler ve İtibar

Günümüz, her şeyin hazırını sunuyor genç adam. Bundan olsa ki savaşçılar hiçbir şey üretmez oldu. Ama kendi işimi kendin görürüm diyenler şükürler olsun ki hala var.
Sen de böyle düşünüyorsan ilk iş gidip bir zanaat ustasıyla konuşmalısın. Genelde büyük şehirlerde ikamet eden bu ustalarla sözleşme imzalayarak loncalarına katılabilirsin. Ama bunun da bir limiti var. En fazla 4 tane lonca ile anlaşabilirsin. Ve bu dört loncanın ikisi üretici iken kalan ikisi de toplayıcı loncası olmak zorunda.
Üretmeye başlayanlar için altın kural: "Belirli zanaatlar için belirli malzemeler gerekir." Bu malzemeleri de toplayıcı zanaatkarları bulup, gün yüzüne çıkarır. Yani üretmek için toplamak da gerekli. Eğer bir üretici olma niyetin varsa, kimlerle arkadaş olman gerektiğini bilmelisin.
Olur da yaptığın işi bırakmak istedin. Bırakmam deme, gün gelir tükürdüğünü yalarsın! Neyse, diyelim ki bıraktın. Ne mi olacak? Üyesi olduğun loncadan çıkmış olacaksın ama bütün itibarı yerle bir olmuş olarak! Tekrar geri gelseler affedilir misin? Ha! Hiç sanmıyorum. Loncaların hepsinde geçerlidir. Eski usta bile geri gelse işe tekrar yer süpürme ile başlar.
Bu ne saçma soruydu böyle! Öğrendiğin şeyler kafandan nasıl uçup gidebilir? Bildiklerin elbette kalacak. Olan sadece itibarına olur.

İşe başlamak için bir loncaya girmen yeterli genç adam. Başlangıcı ne kadar erken yaparsan zanaatında o kadar erken ustalaşırsın. İtibarın o kadar erken artar.
Zanaat ustanın yardımı ile gerekli siparişleri verebilirsin. Tabi bunlar masraf demek bu yüzden elini de cebine atmalısın. Sonra, yürümeyi öğrenmeden koşmaya da çalışma. Zanaat aceleye gelmez, iş bitene kadar sabretmen gerek.
Aynı anda birden fazla zanaatla de uğraşabilirsin. Biliyorsun, 4 loncada da bir parmağın var. Maceralarına devam etmeden evvel zanaat siparişlerini halletmeyi ihmal etme. Etme ki o kadar zaman boşa gitmesin, geldiğinde her şey bitmiş olsun. Yolunu gözlüyor olsun, fena mı?

Toplama

En leziz pilav, en kaliteli pirinçle olur. Ondandır ki pirinçten anlayanla aranı iyi tutman lazım. Hala anlamadın mı? İyi bir şey üretmen için kaliteli malzeme bulman gerek genç adam. Diyar diyar gezip en kaliteli, en değerli malzemeleri bulmayı inat haline getiren tipleri bilir misin? Ha, aferin! Doğru bildin.
Toplayıcıları diyorum. Keçi gibi inatçı olan bu insanlar, diyarımız ekonomisinin can suyu. O inatları olmasaydı, Toprak Diyar'da değil üretim yapmak, üretimden anlayan bile olmazdı. Toplama zanaatıyla ilgilenmen bu yüzden gerekli. Hem zaten bir üretici olduğun için toplama loncalarında sevilirsin de. Üretici birisi, toplayıcılar için güvenilir müşteri demektir.
Bu şartı sen de sağlarsan toplayıcılar arasında itibarının artması çok daha kolay olur. İtibarı yüksek bir toplayıcının eline nadir malzeme de daha sık geçer. Toplamalarda üretim gibidir. Her toplayıcı loncası kendini tabiatın farklı cömertliğinde uzmanlaştırmıştır.

"Jeologlar (The Stonecutters)" taş ve kayaları çok sevdikleri için onlardan başka bir şey bilmezler. "Madenciler (The Prospector’s Union)" ise nadir madenler ve ham cevherlerden anlarlar.

"Oduncular (The Tree Fellers)" ve "Aktarlar (Herbside Service)" orman ile iç içedir. Üreticilere kaliteli odun ile şifalı bitki sağlarlar.

"Çiftçiler (Green Thumbs)" mahsulün bereketlisinden, "Avcılar (The Trapper’s Alliance)" etin iyisinden, "Balıkçılar (Fish Network)" ise denizin cömertliğinden iyi anlarlar.

Etten, balıktan laf açtık, ağzım sulandı şimdi. Bana bir yemek borcun var genç adam unutma.

Üretim

Tabiatın sınırsız güzelliği olduğu doğrudur genç adam. O güzelliklerden mucizelerin doğduğu da. Hiç merak ettin mi tabiattaki bir güzellikten bir mucizeye nasıl doğar diye? İşte bunu usta bir zanaatkar olduğunda öğreneceksin. Daha önce dediğim gibi, yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışma genç adam.
Ürettiğin mucizeler insanlara yarar sağlayacakken diyar ekonomisini de parmağında oynatmanı sağlayacak. Ayrıca tehlikeli yerlerde savaşçılara yardım eli uzatmaktan da çekinme. Zira üretimin doğma sebebi yardım değil mi?
Yine dönüp dolaşıp sözü itibara getireceğim. Biliyorsun loncalarda itibar demek kıdem demek. Çaylak birisine önemli üretimleri yaptırmazlar. İtibarını nasıl artıracağını da biliyorsun. Aynen öyle. Çok çalışıp, çok üreterek. Aferin.

Demek zanaatları tanımıyorsun. O halde bir, iki laf da onlardan edeyim sana. Bedeni koruyan üretimleriyle "Kuyumcular (The Radiant Ring)" ve "Demirciler (The Forgekeepers)" diyardaki savaşçılara müthiş takılar ve muazzam silahlar üretirler.

Bedenin aksine ruhu korumayı tercih eden "Astrologlar (Earthseers)" ve "Ruh Gardiyanları (Soul Wardens)" muskalar, tılsımlar ve ruh kalkanları yaparlar. İş iyileştirme ve güçlendirmeye gelince o işi en iyi "Simyacılar (Silver Cauldron)" becerir. Çok güçlü tonik ve iksirler üretirler.

Boş mideleri bildikleri binlerce tarif ile "Aşçılar (Acquired Taste)"dan başka kimse dolduramaz. Yine yemekten bahsetmişken, benim yemek işini unutma genç adam.

"Çiniciler (The Merry Potters)" gözüne tuhaf gözükebilir ama kendini diyarın en iyi çinilerini yapmaya adamak neden tuhaflık olsun, değil mi genç adam? Üstelik çini haricinde herkesin işine yarayan malzemelerden de anlarlar. Tuhaf olduklarını düşünmeyi bir kenara bırakıp aranı sıkı tutmanı öneririm genç adam.

Klan atölyesi

Toplayıcı ve üreticiler et ve tırnak gibiler değil mi genç adam? Bunu niye mi sordum? Çünkü klan atölyende başarılı olmak istiyorsan klan yoldaşlarınla et ve tırnak gibi olman gerekli. Klan atölyendekileri üretmek kendi yaptıklarına benzemez. O kadar malzemeyi tek başına bulamazsın. Hadi diyelim buldun.
Başka üreticilerden yardım alman gerekli bunu nasıl halledeceksin? İşte bu yüzden et ve tırnak olmanız gerekiyor. Klan atölyesindeki nadideler için zanaat itibarı yüksek ve lonca bağlantıları kuvvetli yoldaşların olması gerek. Malzemeleri beraber toplayıp, üretimi de beraber yapmanız gerekli.
Zira klan olmanın anlamı da bu. Beraber çalışarak çok azın bileceği tarifleri öğrenebilirsin. Çok azın göreceği üretimler yapabilirsin. Emeklerinin boşa çıkacağını da asla düşünme. Ürünün eline geçince demek istediğimi anlayacaksın.

Benim diyeceklerim bu kadar. Artık şu yemeği yedirsen mi bana ha genç adam?

Yaşlı bilge fikri editörümüz Zatara'dan (Ç)alıntıdır hihihi

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

Oyun açıldığından beri, çok önemli güncelleme gelmeyen tek konu meslek sanırım; ki kendi kendini götürüyor da. Çok büyük paralar kazanmasan da harçlığını çıkarıyorsun Confused
Zatara'nın taklitlerinden sakınınız yazacağım bundan sonra konulara...  Ff 

Şaka bir yana güzel anlatım, güzel çeviri. Ben bu aralar oldukça meşgul olduğumdan bu konuyu kıyıya atmıştım. Ama ne kadar çabuk o kadar iyi. Ellerine sağlııık... (yine şarkı geldi)  Big Grin
Legum servi sumus ut liberi esse possimus.Gkkz2Z.jpg
(08-01-2016, Saat: 18:13)foreva Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Oyun açıldığından beri, çok önemli güncelleme gelmeyen tek konu meslek sanırım; ki kendi kendini götürüyor da. Çok büyük paralar kazanmasan da harçlığını çıkarıyorsun Confused
Meslekten mesleğe ve zamana göre değişkenlik gösteriyor elde ettiğin kar. Betada "transformation stone" yapan ilk kişiler çok para kazandı. Tane fiyatı 7-8 altına çıkmıştı, bilirsin sen de.

(08-01-2016, Saat: 18:51)Zatara Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Zatara'nın taklitlerinden sakınınız yazacağım bundan sonra konulara...  Ff 
Öyle bir uyarı gerekli bence de hihihi

(08-01-2016, Saat: 18:51)Zatara Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.(yine şarkı geldi)  Big Grin

(Son Düzenleme: 08-01-2016, Saat: 19:23, Düzenleyen: hidden41.)

Öncelikle ellerine sağlık ! Bi sorum olucak Assassin için önerilen bi meslek varmı yoksa her meslek her class a uygunmu yani bizim keyfimize göremi
Oyunda "zırh" olmadığı için türevleri de oyunda yok. O yüzden meslekler sınıflara göre seçilmiyor. İstediğini seçebilirsin.

Transformation stone yapmak için sanırım 2 karaktere ihtiyaç duyuluyormuş. Transformation stone craftını açıklayabilirmisiniz biraz hangi meslekleri seçip neler yapmalıyım ?
(24-01-2016, Saat: 08:13)Mudblood Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Transformation stone yapmak için sanırım 2 karaktere ihtiyaç duyuluyormuş. Transformation stone craftını açıklayabilirmisiniz biraz hangi meslekleri seçip neler yapmalıyım ?

Tek karakter ile Transformation Stone üretebilirsin, 2 karaktere ihtiyacın yok. Soul Wardens, Merry Potters, Tree Fellers ve The Green Thumb meslekleri yeterli. Detayını bu konu altında anlatamam zira bu konu duyu amaçlı bir derleme çeviri.

iyi güzel yapmışsında eski meslek sistemi konusu nerede toplamaların yerini gösteriyordu.Bu konuda yok
(27-01-2016, Saat: 19:30)metaefe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.iyi güzel yapmışsında eski meslek sistemi konusu nerede toplamaların yerini gösteriyordu.Bu konuda yok
Eski konu duruyor, bir şey yapmadık. Bu konu da rehberden çok derleme makale çevirisi. O yüzden detaylar burada pek yok.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rehber Stat Rehberi
Yazan: hidden41
Yorumlar: 23
Okunma: 13,793
Son yorum: ChenzeinJ
09-04-2017, Saat: 17:20
  Rehber Blade And Soul Hakkında Herşey + Soul Shield Rehberi
Yazan: KRAL
Yorumlar: 6
Okunma: 1,466
Son yorum: KRAL
20-03-2017, Saat: 02:13
  Rehber Jang Bogo'nun Meslek Rehberi
Yazan: Zatara
Yorumlar: 20
Okunma: 12,958
Son yorum: N.S.
19-03-2017, Saat: 20:14
  Rehber Ebondrake Citadel Rehberi
Yazan: kadirada
Yorumlar: 2
Okunma: 2,164
Son yorum: Elif Ege Kılıç
25-02-2017, Saat: 07:48
Question Rehber Hangi Irkı ve Class'ı açmalıyım? Irk ve Class Rehberi!
Yazan: IronicaS
Yorumlar: 1
Okunma: 899
Son yorum: BanFly
07-02-2017, Saat: 01:42

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Blade & Soul Türkiye

Blade and Soul Aksiyon ve Dövüş Sanatlarının Mitoloji ile Birleştiği bir MMORPG Oyunudur.

Class Rehberleri,Build Yapılandırmaları,Craft ve Quest Rehberleri,Client Download..