Üye OlTwitter İle BağlanFacebook ile Bağlan
Yukarı

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 3.45/5 - 22 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
[Rehber] Stat Rehberi
#1
Statlar, karakterinizi yapılandırmanız için bilmeniz gereken en önemli bilgilerin belki de başını çekiyor. Bu yüzden okuduktan sonra "Hangi stat ne yapar?", "X stat'ının özelliğini hangisi azaltır?" gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir mini rehber hazırladım.

Öncelikle oyun içi görselimizle başlayalım.

2Ea9YLa.jpg

Görselde gördüğünüz gibi PlayBNS'te 17 tane farklı stat bulunmakta ve bu statlar ise aşağıdaki gibi:

Not 1: Stat'lardan 2 tanesi en son çeviriden dolayı gözükmüyor, onları montaj ile ekledim.
Not 2: BnS'in orijinal sürümlerinde bunlara ek olarak yeni statlar mevcut bu yüzden EU/NA sürümleri burada yazan stat'lardan daha fazlasına sahip olabilir.

 1. Attack Power (Saldırı Gücü)

 2. Piercing (Delme)

 3. Accuracy (İsabet)

 4. Concentration (Konsantrasyon)

 5. Critical (Kritik)

 6. Mastery (Üstünlük)

 7. Threat (Tehdit)

 8. Additional Damage (Ek Hasar)

 9. HP (Can puanı)

 10. Defense (Defans)

 11. Block (Savuşturma)

 12. Evasion (Sıyrılma)

 13. Critical Defense (Kritik Defans)

 14. Willpower (İrade)

 15. Health Regen (Can Doldurma)

 16. Damage Reduction (Hasar Azaltma)

 17. Recovery (İyileşme)


Attack Power (Saldırı Gücü)
Karakterin sahip olduğu atak değeridir. Karakterinizin vuracak olduğu hasarı direk etkileyen ana stat'tır.
2sMb7Lr.jpg

Piercing (Delme)
Adından anlaşılabileceği gibi karşı tarafı zayıflatmaya yönelik bir stat'tır. Defans ve blok stat'larının antisidir. Hedefinizin defansını ve bloğunu azalttığı için hasarınızı direk etkiler. End-game PVE için defansı %10 azaltacak Pierce öneridir.
DFB5QTh.jpg

Accuracy (İsabet)
Vuruşlarınızın miss (ıska) geçme şansını azaltan stat'tır. Evasion (sıyrılma) stat'ının antisidir. Bu yüzden hedefin sıyrılma olasılığını (evasion rate'ini) azaltır. Hasarınızı doğrudan etkilemez ama dolaylı çok etkiler. (Iska attıktan sonra 10k vurmanızın bir anlamı yok dersem ne demek istediğimi anlarsınız herhalde.) End-game'de PVP ve PVE için %100 Accuracy öneridir.
h7oSnU2.jpg

Concentration (Konsantrasyon)
Blok ve kontra saldırı skill'lerininin antisidir. PVP stat'ıdır. Çalışma prensibini şahsen denemedim.
85rDyfH.jpg

Critical (Kritik)
Karakterinizin kritik hasar atma olasılığını (critical rate) ve kritik hasarını (critical damage) artıran stat'tır. İtem'larda "Critical" ve "Critical Damage" olarak görebilirsiniz. İkisi de kritik stat'ınızı etkiler, farkları ise "Critical" hem olasılığı hem de hasarı (daha çok olasılığı) artırırken "Critical Damage" sadece hasarı (critical stat'ından daha fazla) artırır. End-game PVE için %50-55 kritik oran ile çıkılabilecek kadar yüksek kritik hasar öneridir.
LAZ0eiq.jpg

Mastery (Üstünlük)
Buff'ların ve olumlu statü efektlerinin sürelerini uzatmaya yarayan stat'tır Mastery. Her seviyesi %20 daha fazla süre kazandırır ve en yüksek seviye 5'e kadar çıkarılabilir. Yani "level 5 Mastery" stat'ı yaparsanız 10 saniyelik bir buff'ınız 20 saniyelik olur.
Nnuwxvk.jpg

Threat (Tehdit)
PVE'de hedefin ilgisini çekip, tanklık yapmanızı kolaylaştıran stat'tır. Başka oyunlardan "Aggro" olarak biliyorsunuzdur zaten. Ne kadar fazla threat stat'tınız varsa hedef size o kadar kolay odaklanır ve diğer oyuncuların ilgiyi çekmesi o kadar zorlaşır.
XUBdzLX.jpg

Additional Damage (Ek Hasar)
Ek hasar stat'ı vuracak olduğunuz hasarı direk artırır. Kritik olsun ya da olmasın, tek şart ıska geçmemesi. Çalışma prensibi ise ne kadar ek hasarınız varsa o kadar fazla vuruyorsunuz. Yani 50 ek hasarınız varsa 50 daha fazla vurursunuz.
(Not: Bu stat'ın ismi son çeviriden sonra karakter penceresinde yazmıyor, çalışma prensibi ise açıklama kısmında yanlış yazıyor.)

HP (Can puanı)
Karakterizin dayanabileceği maksimum hasar miktarı yani ölüm kalım.
0gUj7uV.jpg

Defense (Defans)
Gelen saldırıların hasarını hiçbir şart olmadan direk olarak düşüren stat. Ne olduğunu ve ne işe yaradığını zaten bilirsiniz, ne kağa para o kağa köfte.
yqThi8l.jpg

Block (Savuşturma)
Karakterinizin kendi kendine gelen saldırıları savuşturmasına (parry) olanak veren stat'tır. Bunların yanında savuşturma olasılığınızı (blok/parry rate) ve blok skill'lerinizin etkisini artırır. Savuşturulan saldırılardaki hasar azaltımını artırır. (Bunu biraz açayım. Bir saldırıyı parry'lerseniz normal hasardan daha düşük hasar yersiniz. Block stat'ınız yükseldikçe bu yiyecek olduğunuz hasar daha da azalır.) Pierce stat'ında bahsettiğim gibi pierce ile zıtlar.
Savuşturma (parry) ile ilgili bir bilgi : Savuşturduğunuz saldırılar normalden az hasar almanıza sebep olur (bunu zaten söyledim) ve buna ek olarak gelen saldırı bir CC-Crowd Control (yani Stun,Down,Groggy...) ise CC'yi etkisiz kılar.
cldU5lU.jpg

Evasion (Sıyrılma)
Karakterinizin kendi kendine gelen saldırılandan kaçınmasını sağlayan stat'tır. Savuşturma olasılığınızı artırır. Accuracy'de bahsettiğim gibi birbirlerinin zıtlarıdır. Savuşturduğunuz saldırılardan hasar almazsınız. Gelen saldırı bir CC ise CC'yi etkisiz kılar.
E8qpbXZ.jpg

Critical Defense (Kritik Defans)
PVP tabanlı bir stat ve çalışma prensibi rakibin kritik olasılığı ile kritik hasarını düşürmek. Ne kadar fazla kritik defans yaparsanız rakibinizin size kritik vurma şansını o kadar azaltırsınız, aldığınız kritik darbeleri o kadar azaltırsınız. Eng-game PVP'lerde en az 600 critic defense öneridir.
KRMswJo.jpg

Willpower (İrade)
Karakterinize uygulanan debuff'larını süresini azaltır bu stat. Çalışma prensibi Mastery gibidir. Her seviye için debuff süresini %20 azaltır.
ybNSBNe.jpg

Health Regen (Can Doldurma)
Karakterinizin can doldurmasını etkileyen stat'tır. Çalışma prensibi "savaş dışı (out of combat)" ve "savaş içi (in combat)" olarak 2 türlüdür. Savaş dışı can doldurma, savaş dışındayken karakterinizin canının dolmasını sağlarken savaş içi can doldurma da savaştayken karakterinizin canının dolmasını sağlar. (Bu can doldurmalar tamamen pasiftir, karakterinizin canı pot içmiş gibi sürekli dolar.) Can doldurma seviyeleri sahip olduğunuz stat kadar olur.
62ja3LG.jpg

Damage Reduction (Hasar Azaltma)
Gelen hasarı direk olarak azaltan bu stat "ek hasarın" (additional damage) tam tersi olarak çalışır. Ne kadar hasar azaltmaya sahipseniz o kadar hasarı direk düşürürsünüz. Ne kağa para o kağa köfte, YİNE.
(Not: Bu stat'ın ismi son çeviriden sonra karakter penceresinde yazmıyor, çalışma prensibi ise açıklama kısmında yanlış yazıyor.)

Recovery (İyileşme)
Healing(iyileştirme) skill'lerinizin etkisini artıran stat'tır. (Destroyer'ın kalkanı, BM'in HP steal skill'leri, KFM'in healing alanı...) Can çekme (life drain) özelliğini yüksek ölçüde etkiler.
vC8Sldy.jpg

Parry (Savuşturma)
Gelen saldırıların "block" statı baz alınarak karakterin kendisi tarafından zayıflatılmasıdır. Gelen saldırı savuşturulursa alınan hasar normalinden daha az olur ve CC saldırıları etkisiz kılınır.
Evade (Sıyrılma)
Gelen saldırıların "evasion" statı baz alınarak karakterin kendisi tarafından engellenmesidir. Gelen saldırı sıyırırsa karakter hasar almaz ve CC saldırıları etkisiz kılınır.

Başa dön.


Konu gerektiğinde güncellenecek/düzenlenecektir.
(Son Düzenleme: 25-11-2015, Saat: 21:49, Düzenleyen: BnSMaster.)
gFktQix.jpg

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
#2
Tek kelime ile müthiş!. Eline emeğine sağlık. Oyun çıkmadan rehberler nerdeyse tamamlandı sayenizde. Angel
bnsmastersign.png
Lütfen farklı sitelerde paylaşacağınız konularımız için kaynak gösteriniz.
Blade&Soul Türkiye Fan Sitesi
#3
(30-08-2015, Saat: 19:14)BnSMaster Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.Tek kelime ile müthiş!. Eline emeğine sağlık. Oyun çıkmadan rehberler nerdeyse tamamlandı sayenizde. Angel

Rica ederim. Rehberlerin geleceğe yönelik olması da cabası, bu konuda orijinal çeviriyi çaldığı için PlayBNS ekibine teşekkürlerimi göndermem gerek hihihi
gFktQix.jpg

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
#4
Ellerin dert görmesin dostum, shoutbox'daki hayalleri gerçeğe çevirmişsin  Dk
(Son Düzenleme: 30-08-2015, Saat: 19:29, Düzenleyen: Zatara.)
Legum servi sumus ut liberi esse possimus.Gkkz2Z.jpg
#5
% 100 evasion ve %100 accuracy karsilastigi zaman ne oluyor ?  Exclamation 
 dalga gecmek degil amacim , end game'de onemli bir mevzu sonucta.
If not ME  , WHO?  If not NOW , WHEN ?  -Emma Watson
#6
(24-11-2015, Saat: 04:18)CounterMeta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.% 100 evasion ve %100 accuracy karsilastigi zaman ne oluyor ?  Exclamation 
 dalga gecmek degil amacim , end game'de onemli bir mevzu sonucta.
Daha önce hiç düşünmemiştim ama %100 ya da üzeri accuracy varken Sin'lerin görünmezliğinden gelen %65 evasion rate kırılamıyor. Yani büyük ihtimalle "evasion" galip gelir.
gFktQix.jpg

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
#7
tesekkurler
If not ME  , WHO?  If not NOW , WHEN ?  -Emma Watson
#8
Yararlı bir rehber olmuş.
#9
üstat rehber mükemmel lakin resimler görünmüyor bi el atabilirmisiniz
#10
(20-01-2016, Saat: 21:14)boreas1783 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.üstat rehber mükemmel lakin resimler görünmüyor bi el atabilirmisiniz

imgur sitesi Türkiye'de erişime engelli olduğu için DNS adresi ya da VPN programı kullanmadan görselleri göremiyorsunuz. Yandex DNS ya da ZenMate (Firefox ve Chrome için) kullanmanı öneririm.

DNS ya da VPN varken görseller gözükmüyorsa, görsele sağ tıklayıp linkini alın ve linki tarayıcıya yapıştırıp entera basın. Görsel açılır. Bunun sebebi ise imgur'un kendisinden ve hala çözmediler.
gFktQix.jpg

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Warden Rehberi
Yazan: Ugur Cann
Yorumlar: 0
Okunma: 27
Son yorum: Ugur Cann
24-09-2018, Saat: 07:41
  Rehber Blade And Soul Hakkında Herşey + Soul Shield Rehberi
Yazan: KRAL
Yorumlar: 6
Okunma: 2,465
Son yorum: KRAL
20-03-2017, Saat: 02:13
  Rehber Jang Bogo'nun Meslek Rehberi
Yazan: Zatara
Yorumlar: 20
Okunma: 15,920
Son yorum: N.S.
19-03-2017, Saat: 20:14
  Rehber Ebondrake Citadel Rehberi
Yazan: kadirada
Yorumlar: 2
Okunma: 3,815
Son yorum: Elif Ege Kılıç
25-02-2017, Saat: 07:48
  [West] Üretim ve Toplama Rehberi
Yazan: hidden41
Yorumlar: 20
Okunma: 14,154
Son yorum: Elif Ege Kılıç
25-02-2017, Saat: 07:08

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Blade & Soul Türkiye

Blade and Soul Aksiyon ve Dövüş Sanatlarının Mitoloji ile Birleştiği bir MMORPG Oyunudur.

Class Rehberleri,Build Yapılandırmaları,Craft ve Quest Rehberleri,Client Download..