Üye OlTwitter İle BağlanFacebook ile Bağlan
Yukarı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.33/5 - 6 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chi - Yaşam Enerjisi
#1
Demek aklına takılan buydu ha genç adam? Chi'yi anlatmak da anlamak da bir hayli zor işin gerçeği. Ama bu saçları da değirmende ağartmadık hani. Söyleyecek bir çift lafımız daima var.
 Chi'ye hükmetmenin birinci ve en temel şartı; onu anlamaktır. Ancak teoriyi bilmek de yetmez, işi pratiğe dökmen gerekir. Chi her yerde, her zamanda ve her bireyde vardır ama tam potansiyele ulaşmak bir hayli çaba gerektirir.

01_JinM_Mushin_Arts_Training_Uniform.jpg

 Chi'nin iki tarafı bulunmaktadır. Chi'nin özü ışık olduğundan aydınlık chi yerine yine sadece 'Chi' terimi kullanılır. Diğer Chi ise 'Karanlık Chi'dir. Dövüş ustaları chi'yi kullanma ve fiziksel güçlerini arttırma amacına ömürlerini adamış kimselerdir. Bu uzun ve meşakkatli bir yoldur. Çoğu asla uzmanlaşmayı başaramadan pes ederler. Chi'de ustalaşmak sarsılmaz bir irade ve hırs gerektirir. Bu iradeye ve hırsa sahip olmayan zayıf ruhlar Karanlık diyardan gelen cazip fısıltılara kulak verirler ve ruhlarını Karanlık Chi'ye açarlar. Karanlık Chi'nin insana inanılmaz güçler bahşettiği doğrudur. Ancak ağır bir bedel karşılığında. Karanlık Chi ile lanetlenenlerin güç açlığı hiç bitmez. Bu da onları adım adım kendi yok oluşlarına sürükler.

 Karanlık Chi daima isteyerek kabul edilen bir lanet değildir. Bazı ruhlara zorla bulaştırılır. Bu ruh eğer yeterince güçlü ise karanlığın kontrolü ele geçirmesine izin vermez. Zorla Karanlık Chi bulaştırılan kişilerde söylenceye göre Siyah Gül İşareti adı verilen bir ruhsal enerji bozulması görülür. Bu işaret açık bir yara gibi daima tetiktedir. Karanlık güce itaat eden şeytani varlıklarla karşılaştığında, işaretli ruh, onlara boyun eğer. Eninde sonunda yeterince güçlü olmayan bir ruh Siyah Gül İşareti tarafından tüketilir ve geriye karanlığa hizmet etmeye yeminli bir şeytan kalır.

 Bu lanetten kurtuluş mu? Pek kolay değil işte bu! Siyah Gül İşareti'ne karşı koymanın tek bir yolu vardır. Bu da unutulmaya yüz tutmuş öykülerde bahsi geçen  'Aydınlanma Yolu'dur. Ruhu arındıran bu kutsal bilgelik ile tüm karanlık ruhlar ışığa döndürülebilir. Ancak bu bilgelik sanatı çağımızda yitik durumdadır. Kutsal bilgelerden beri bu sanatı bilen bir ölümlü görülmemiştir. Zaman içinde, pek çokları bedenlerinden bu laneti kaldırmak için başka çareler aradı, her yolu ama her yolu denedi.Fakat hiçbir ölümlü karanlığın lanetine engel olamadı. Çürümüş parşömenlere ve unutuluş öykülere inanıp, kayıp bilgeliği aramaktan başka çare yok.

02_GonF_Armor.jpg

 Biliyorsun, bir savaşçının ruh enerjisi sınırsız değildir. Yapılan güçlü saldırlar ruh enerjisinin yani Chi'nin bir kısmını tüketirler. Doğru anda hamleni yapmaz ve gereksiz saldırılarla kendini yorarsan yenilgi kaçınılmaz olur. Chi bazı yetenekler, yiyecekler ve dinlenme ile yeniden kazanılabilir.
 Blade Masterlar, Force Masterlar ve Summonerlar ruh enerjilerini çevreye hükmetmek için kullanabilirler. Hatta Summonerlar bu güçleri ile ruhlar dünyasında dolaşabilir, oradaki yoldaşlarını çağırabilirler. Force Masterlar ise elementlerin ruhani özünü harekete geçirebilir. Blade Masterlar ise ruhani güçlerini kılıçlarına yükleyip çok güçlü darbeler savurabilirler. Bu ruhsal güç minik sevimli Lynlerin kılıçlarıyla oynarken devasa silahlardan daha yıkıcı etki yaratmalarını sağlayan şeydir.
 Diğer taraftan Destroyerlar, Kung Fu Masterlar ve Assassinler ise ruh enerjilerini içselleştirerek yaratıcı taktiksel kabiliyetlere kavuşurlar. Bedenlerini güçlendirerek yıkılmaz kalkanlar oluşturabilir, fiziksel güçlerini onlarca kat arttırabilir ve toz zerrelerinin ardına saklanıp gözle görülmesi güç hale gelebilirler.
 
 Biraz ciddi bir sohbet oldu farkındayım, lakin gecenin bu saatinde yaşlı bir adama felsefi sorular sorarsan olacağı budur. Peki Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.n kaldı mı? Yoksa beni sinirlendirmek için mi öyle bakıyorsun?
 (Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. , yine aynen çeviri yapılmayıp önceki yazılarda uygulanan sistem denenmiştir. Bu sefer konu hikayeleştirmeye çok uygun olmadığından biraz basit geçildi.)
(Son Düzenleme: 05-10-2015, Saat: 05:22, Düzenleyen: Zatara.)
Legum servi sumus ut liberi esse possimus.Gkkz2Z.jpg
#2
Fr Eline emeğine sağlık.Oyunun en önemli unsurlarından birisi Chi. Playerlerin bunu anlayarak oynaması daha etkili olacaktır.
bnsmastersign.png
Lütfen farklı sitelerde paylaşacağınız konularımız için kaynak gösteriniz.
Blade&Soul Türkiye Fan Sitesi


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Blade & Soul Türkiye

Blade and Soul Aksiyon ve Dövüş Sanatlarının Mitoloji ile Birleştiği bir MMORPG Oyunudur.

Class Rehberleri,Build Yapılandırmaları,Craft ve Quest Rehberleri,Client Download..