Üye OlTwitter İle BağlanFacebook ile Bağlan
Yukarı

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.5/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blade&Soul ve Çin Kültürü
#1
 Wuxia'ya Giriş

 Deneyimsiz kimseler için Blade&Soul'un hikayesi insanları Kung-Fu ile dövmekten ibaret olabilir, ancak aslında Blade&Soul; sadakatin, ahlakın, intikamın ve kefaretin öyküsüdür. Doğu edebiyatı yahut filmleriyle ilgilenen bir kişi, bunun bir Wuxia hikayesi olduğunu anlayacaktır. Bu modern bir hikaye anlatım türüdür. Kökenini Çin kültüründen alır ve günümüzde batı sinemasına kadar ulaşır. Wuxia'yı bilmeden Blade&Soul oynamak, savaş kültürünü bilmeden FPS oynamak gibidir; mümkündür ancak çok şey kaçırırsınız. Öyle ise bunu aklınızda tutun ve şimdi söyleyeceklerime kulak verin...

intro_to_wuxia.jpg

 Jianghu&Wulin

 Wuxia'nın diyarı Jianghu'dur. Jianghu basitçe 'göller ve nehirler' anlamına gelir. Jianghu belirli bir yer değildir, dünyanın durumunu bildiren bir kelimedir. Bu diyar kaos içindedir. Toplum çöküntüye uğramakta, yozlaşma ve savaş diyarı yıkıp geçmektedir. Öyle bir diyardır ki insanların en kötüleri ile kuşatılmasına rağmen hala en iyilerini de barındırmaktadır.

 Jianghu içinde Wulin bulunur, yani dövüş ustaları topluluğu. Wulin, organize bir grup değildir. Kendini kendi dövüş stiline adamış ustalardan oluşur. Wulin'de birçok okul, tarikat ve görüş bulunur. Bunlar belli ustalara bağlıdır. Bazen tarafsız, bazen dost bazen de düşmandırlar birbirlerine.

Neigong, Qinggong ve Gizli Yazıtlar

 Wushu, yani dövüş sanatları, Wulin tarafından kendi klanlarına özgü olarak uygulanır. Kendi değerini ispatlamış öğrencilere bu sanatlar, ustalar tarafından aktarılır. Dövüş okullarının her biri belli alanda uzmanlaşmıştır. Yakın dövüş, kılıç, bıçak ya da doğaüstü güçler. Neigong, yani içsel yetenek, chi ya da enerjiyi odaklayıp, kişinin hızını, gücünü ve dayanıklılığını artırmasına hatta kendini iyileştirebilmesine yarayan bir sanattır. Diğer bir temel sanat ise Qinggong, diğer adıyla hafiflik yeteneğidir. Bu sanat ile kişi yer çekimine karşı koyabilir, duvarda koşabilir, göklerde süzülebilir ve hatta su üzerinde kolaylıkla yürüyebilir.

 Dövüş tekniklerinin en üstünleri gizli ve kutsal yazılarda saklanırlar ve sahiplerine insanüstü efsanevi güçler kazandırırlar. Bu tür yazılar tehlikeli olabilirler ve çok sıkı şekilde korunurlar. Yanlış uygulandıklarında kullanan kişiyi mahvedebilirler, ancak çok daha tehlikelisi kötü ellere düşmeleri diyar için büyük bir felaket olabilir.

abandoned_shrine.jpg

Xia

 Wulin içerisinde hem kötü adamlar hem de kahramanlar bulunur. Bunları ayıran şey Xia, yani kaynağını Konfüçyus ahlakından alan bir onur kuralıdır. Xia, hem kılıç ustası hem de onurlu anlamına gelen bir kelimedir. Bu onur kuralını takip eden kimseler, sadık ve adil olmalı, kötülüğün baskısına karşı zayıf ve çaresizlere yardım etmelidir. Wuxia kahramanları, Xia'ya uyarak, klanlarına, ailelerine ve gerçek aşklarına ömür boyu sadık kalırlar. Genellikle bu hikayelerdeki baş karakterler genç ve tecrübesizdir ve hikaye ilerledikçe ustalaşıp büyürler.

 Wuxia'daki büyük savaşlar daima Xia'ya sadık kahraman ile, Xia yolundan ayrılıp dünyaya zarar veren kötüler arasında geçer. Ancak kahramanın içinde de daima iyi ile kötünün savaşı vardır. Genellikle kötü ve iyi arasından fark sadakatten başka bir şey değildir. Örneğin kişiye kuzenini öldürmesi söylendiğinde, kötü adam ailesine sadakati bir kenara bırakarak kolaylıkla öldürebilir ya da ustasına öldürdüğü yalanını söyleyebilir. İyi kişi ise, daima adaletin peşindedir. Ustasına böyle bir görevi neden verdiğini sorar ve bunun adil olup olmadığını tartar. Wuxia kişinin daha iyi olma mücadelesini aktardığından, çoğu kez kötüler için bile doğru yola dönme ve kefaret de söz konusu olabilir.

 Ancak herkes kurtarılabilir değildir ve sonuçta kişileri öldürmek bile olsa bir kahraman, yanlışları doğruya çevirmek zorundadır. Wuxia'nın kalbi, diyarı daha iyi hale getirme uğraşıdır.
(Son Düzenleme: 16-10-2015, Saat: 01:51, Düzenleyen: Zatara.)
Legum servi sumus ut liberi esse possimus.Gkkz2Z.jpg
#2
Teşekkürler Faydası oldu .


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Soul Wardens Hakkında
Yazan: Atmaca02
Yorumlar: 3
Okunma: 861
Son yorum: ihsan3722
26-05-2017, Saat: 00:55
  Mushin tower Blade master ?
Yazan: mangolupasta
Yorumlar: 7
Okunma: 2,856
Son yorum: hidden41
18-02-2016, Saat: 21:02
  soul shield upgrade
Yazan: ihsan3722
Yorumlar: 8
Okunma: 3,597
Son yorum: Ruzgar1313
16-02-2016, Saat: 20:17
  soul shield
Yazan: ihsan3722
Yorumlar: 10
Okunma: 4,125
Son yorum: ihsan3722
04-02-2016, Saat: 03:27
  Çözüldü Hongmoon Blade i Nasıl 6. Seviyeye Çıkarabilirim ?
Yazan: JustKing
Yorumlar: 2
Okunma: 1,842
Son yorum: JustKing
15-12-2015, Saat: 10:35

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Blade & Soul Türkiye

Blade and Soul Aksiyon ve Dövüş Sanatlarının Mitoloji ile Birleştiği bir MMORPG Oyunudur.

Class Rehberleri,Build Yapılandırmaları,Craft ve Quest Rehberleri,Client Download..